Шта се у води раствара, а шта не?
На часовима наставног предмета Свет око нас истражили смо шта се у води раствара, а шта не. Користили смо со, шећер, песак, воћни сируп и јестиво уље. Уочили смо да вода раствара со, воћни сируп и шећер, а не раствара песак и јестиво уље. Закључак: Вода неке материје раствара, а неке не раствара.
Кад цвет мења боју
Истражили смо шта ће се десити ако у воду у којој се налази цвет сипамо мастило, боју за колаче или средство за прање прозора.
Оглед са мастилом није нам успео, јер је раствор био благ и вода се у међувремену разбистрила.
Одлучили смо да пробамо да уместо воде у другу чашу сипамо средство за прање стакла.
Након неколико дана на ивицама латица нашег белог цвета приметили смо плаве нијансе.
Наредни корак био је да истражимо да ли ће црвена боја за колаче обојити латице а за колаче обојити латице висибабе коју смо убрали у нашем дворишту. На радост свих нас, наша висибаба, овога пута, своје беле латице, заменила је за црвене.
Где све има воде
Истражили смо и где све има воде. За извођење овог огледа користили смо кришку мандарине, кришку јабуке, пластични нож и пластичну виљушку, као и папирну марамицу.
Сок који смо уочили када смо воће исекли помогао нам је да закључимо да у овим намирницама има воде.
Методом разговора закључили смо да се вода може уочити и када сечемо комад свежег меса. На исти начин констатовали смо да воде има и у људском организму.
Желели смо да се уверимо да воде има и у земљишту. Из школског дворишта узели смо грумен земље, ставили смо га на пећ и пратили шта ће се десити.
Убрзо смо приметили водену пару, што нас је упутило на закључак да испарава вода која се у грумену земље налазила.
Закључак: Воде има у биљкама, телу животиња и у нашем телу. Воде има и у земљишту.
Где све има ваздуха
У теглу, у коју је претходно сипана вода, убацили смо грумен земље и посматрали смо шта ће се десити.
Убрзо су се појавили ситни мехурићи, на основу чега смо се уверили да у земљишту има ваздуха.
Извели смо и оглед којим смо се уверили да човек користи ваздухом. Закључили смо да се грудни кош раширио, када смо ваздух удахнули. Грудни кош се вратио у пробитни положај, када смо избацили ваздух.
Закључак: Ваздух је свуда око нас.
Шта се дешава у листу биљке?
Истражили смо и шта се дешава у листу биљке. Неколико листова на биљци у нашој учионици везали смо провидном најлон кесом. Пратили смо шта ће се десити.Шта се све налази у земљишту?
Занимало нас је шта се све под лупом може видети у грумену земљишта који смо узели из школског дворишта.
Издвојили смо ситне каменчиће, уситњене листове, гранчице, маховина, и сл. Приметили смо да је одабрани узорак земљишта влажан.
У току загревања грумена земље, о чему је било рече у једном од претходно описаних огледа, осетили смо непријатан мирис. Закључили смо да је то због присуства лишћа у земљишту.
Закључак: У земљишту има ваздуха, воде, каменчића,остатака биљака, а могу се повремено уочити и црви, бубе, прави, глисте и друге животиње.
У провидну чашу с водом додали смо уље, боју за колаче и шумећу таблету. Посматрали смо како се уље одвојило и остало на површини, док су се боја за колаче и шумећа таблета раствориле у води. На тренутак нам се, због шумеће таблете, учинило да је у нашој чаши настала лава.
Утицај Сунчеве светлости и топлоте на раст и развој биљака
Имали смо задатак да у две исте саксије посадимо семе пасуља/кукуруза. Биљке су заливане у исто време и иста је врста земљишта у њима. Било је потребно испитати како Сунечева светлост и топлота утичу на раст и развој биљке. Зато је једна саксија била поред прозора, а друга је била на мрачном месту. Фотографија показује шта се десило након четири седмице.
Биљка упија воду преко корена
Корен першуна ставили смо у обојену воду. Сутрадан је корен попримио црвену боју. На тај начин показали смо да биљка преко корена упија воду.
Уверили смо се шта је потребно да би семе проклијало
У теглу смо сипали мању количину воде. Између стакла и тканине ставили смо зрно пасуља. Након неколико дана пасуљ је проклијао.
Земљиште се разликује по боји, растреситости и пропустљивости воде
На часу наставног предмета Свет око нас искористили смо разне врсте земљишта које су нам оставили садашњи петаци и истраживали смо по чему се земљиште разликује. Закључили смо да земљиште није свуда исте боје. Није свака врста земљишта ни подједнако уситњена. Приметили смо да неке врсте брже пропуштају воду, а неке спорије.На основу ових огледа закључили смо да се земљиште разликује по боји, растреситости и пропустљивости воде.
"Лична карта" биљака и "лична карта" животиња
Занимљиво нам је било када смо радили "личну карту" биљака и "личну карту" животиња.