Прве на листи нашег интересовања биле су пчеле. Од родитеља и осталих чланова породице сазнали смо ко чини пчелиње друштво, чему служи димилица, а чему рам. На часу српског језика прваци су читали народну причу "Голуб и пчела", док су другаци писали глаголе, именице и придеве у вези с пчелама.
Током наредних активности приказали смо како замишљамо пчелу матицу, радилице и трутове. То је резултирало постером.
Наш друг Матија нам је са својом мамом приредио презентацију о појединим активностима човека током производње медa. Причао нам је шта је рам и чему служи. Показао нам је како се мед врца. Захваљујући њему уживали смо и у дивном укусу меда који смо пробали. Богатији смо за сазнање да мед може бити багремов, ливадски, од цвета липе и сл. Занимљиво нам је било да користећи цветове од папира и прашак у боји (боја за колаче, какао, прашак за пециво, шећер у праху и сл. могу се у те сврхе искористити) симулирамо опрашивање на тај начин што смо четкицама попут пчела скупљали прашак премештајући се са цвета на цвет.
Изводећи ову активност сазнали смо да су пчеле опрашивачи и да од њиховог опстанка зависи опстанак осталих карика у природи.
Дана 22. маја 2024. године посетили смо Пчеларско удружење у Жагубици "Хомоље мед", где нам је чика Влада показао како се складиш мед, које врсте меда постоје, како да разликујемо прави мед, а сазнали смо и зашто поједине кошнице остају напуштене. Посебно одушевљење изазвала је дегустација меда. Систематизацију смо извршили израдом мапе ума о пчелама.
Као увод у наредно дружење с инсектима послужили су нам Венови дијаграми за упоређивање пчела и лептира.
Нема коментара:
Постави коментар