недеља, 1. септембар 2024.

На крају четворогодишњег дружења

Данас је 1. септембар 2024. године. Пре четири године, баш на овај дан, започела сам рад у одељењу у Сувом Долу. Тада сам имала комбиновано одељење другог и трећег разреда. Радила сам одвојено с двема групама jeр је то било непосредно након ковида. Сећам се да смо тада носили и маске.

Прошле школске године имала сам прваке и другаке. И с њима је било фантастично. Подсетила сам се како изгледа описмењавање првака.

У току четворогодишњег рада на овом радном месту била сам у прилици да много научим о међуљудској комуникацији с различитим актерима  који су директно, али и индиректно, били укључени у мој непосредан рад у учионици. Оно што сам о методици научила у Изварици и на овом радном месту показало се добрим и применљивим и у новим околностима.

Похађала сам 27 акредитованих семинара (вебинара) и 152 онлајн обуке у овом периоду. Снимила сам три видео-записа о становништву Србије која су се нашла у националној бази примера добре наставничке праксе, а у  електронски портфолио убацила сам 13 нових сценарија за час и тематску наставу. Остварила сам сарадњу с Црвеним крстом у Жагубици. Као предавач на онлајн и предавањима уживо опробала сам се 14 пута (на СОНС и ИМО предавањима, "Serbian Visions "мултиконгресу, у оквиру пројета "Наука на позорници" и сл.).

У овом периоду настали су и приручници за интегративни наставу у трећем и четвртом разреду. У питању су коауторска остварења. Oсвојила сам осам наставничких награда и признања и објавила сам 21. рад у зборницима, публикацијама и насајтовима. Три пута сам у том периоду била супервизор на Завршном испиту, обележавала, самостално или с колегиницама, значајне датуме, а била сам и евалуатор уџбеника неколико пута и предавач на радионици за учитеље.Снимила сам девет ТВ часова чиме сам награђена захвалницом ШУ у Пожаревцу.

Остварила сам сарадњу са ОШ "Вук Караџић" из Краљева. Дала сам интервју или слала текст за 12 објава о мом раду. Креирала сам шест нових блогова, а број приказа примера добре праксе у овом периоду је 18.

Била сам пет пута члан Комисије за полагање испита за лиценцу, од чега једном у школи и четири пута у Београду. Моји ученици, којих је било 26, су у овом периоду освојили укупно 22 награде на такмичењима и смотрама различитих нивоа.  Одржала сам осам угледних часова, а била сам у прилици да посетим и часове колега. Радила сам као координатор Тима за самовредновање и SELFIE тима. Из суводолске учионице са генерацијом четвртака 2022/23. године потекла су три издања одељењског часописа "Звончица и њени креативци".

Од данас сам на свом старом радном месту, у Изварици. 

                                                                                              Учитељица Звонимирка Јовичић

четвртак, 13. јун 2024.

Ручак за наше мале становнике у школском дворишту


Друштво у школском дворишту, поред стабла наше липе, праве нам мрави који често тумарају нама неким чудним стазама. Често их псматрамо и закључили смо да су увек у друштву. Данас смо одлучили и да им сервирамо богат ручак. Ставили смо им бомбону, крушку јабује и парче пржене рибе. Столњак нам је био бели папир. Ручак је сервиран у десет часова. Након сат времена приметили смо да највише мрава има поред бомбоне/на бомбони, нешто мање их је било на јабуци, а најмање на парчету рибе. Неколико мрава видели смо и испод кришке јабуке.











петак, 7. јун 2024.

Дечје спортске игре 2024.


Приредба поводом Дана школе

С наши другарима из трећег и четвртог разреда учествовали смо на приредби у Дому културе поводом Дана школе. Певали смо Леонтинину песму „Дан школе“.Овај значајан датум наша школа обележава 29. маја. 

На часовима смо сазнали да је наша школа основана 1865. године и да није одувек овако изгледала. Намештај је био другачији, било је много више ђака, а и однос између ђака и учитеља је био другачији.


четвртак, 6. јун 2024.

Екскурзија

 Дана 1. јуна 2024. године током једнодневне екскурзије били смо у прилици да обиђемо "Акваријум", Спомен - парк "Шумарице", Спомен - музеј "21. октобар" и ботаничку башту ПМФ - а у Крагујевцу, а у Тополи смо обишли Карађорђев конак и Опленац.


У ишчекивању да лептири прихвате наш позив за ручак


петак, 24. мај 2024.

Савез учитеља Републике Србије - С природом на ти

Пројекту "С природом на ти" прикључили смо се и ми. Јавност смо обавестили о активностима које смо у оквиру тематске наставе "Позвао је мај све буба чај" реализовали. У току предстојеће седмице на ТИ   бићемо с лептирима и мравима, а представићемо вам и једног несавкидашњег госта који је непозван дошао на нашу чајанку. У питању је јеленек кога су ученици назвали Милорад.

среда, 22. мај 2024.

Ми у Завичајном музеју Хомоља

 Посетили смо Завичајни музеј Хомоља у Жагубици. Били смо у галерији са скулптурама од различитих материјала и са сликама. Највише нам се ипак допала  етнографска изложба с експонатима који говоре о прошлости нашег краја.У учионици смо касније направили и тзв. личну карту музеја.


"Медена" наука

 Мед нам је послужио и као инспирација за извођење огледа. Извели смо следеће огледе:
  • Истраживање антибактеријских својстава меда, 
  • Упоређивање густине меда, воде и уља,
  • Растворљивост меда у различитим течностима.

Истраживање антибактеријских својстава меда

Антибактерисјка својства меда истражиавли смо на следећи начин:  на једну кришку хлеба намазали смо мед, док је друго парче хлеба било без намаза. Оба парчета ставили смо у најлон кесу и наредних неколико дана пратили смо шта ће се десити. Претпоставка је да ће кришка без намаза почети да се буђа, односно да ће намазано парче меда касније почети да се буђа и да ће количина буђи бити мања.
    • Почетак извођења огледа: 22. мај 2024.
    • Након два дана: парче које је било без меда било је тврђе у односу на медом намазано парче. 











Упоређивање густине меда, воде и уља

У чашу с водом сипали смо мед и уље. Посматрали смо шта ће се десити. Уочили смо следеће: на дну је био слој меда, у средини је вода, док је уље било на површини.

  
Растворљивост меда у различитим течностима
Циљ огледа био је да се истражи како се мед раствара у различитим течностима.
Поступак извођења огледа гласи: У четири чаше сипати једнаку количину воде, млека, алкохола и уља, а потом у сваку додати по кашичицу меда. У свакој часи кашичицом ппромешати течности. Забележити време потребно да се мед раствори у свакој од ових течности.
Резултати истраживања показали су да је за растварање меда у води било потребно минут и 12 секунди, у млеку  - минут и 40, да се након тога мед делимично растворио у алкохолу, а да је најмањи степен растворљивости уз најдужи период мешања забележен код јестивог уља. То се објашњава присуством одређених врста масти у јестивом уљу. Закључак је следећи:
- Мед се у води раствара прилично брзо,
- Мед ће се у млеку растворити нешто спорије него у води,
- Мед се у алкохолу делимично раствара - долази до одређеног растварања, али не тако брзо и потпуно ако у води,
- Мед ће се тешто или се уопште неће растворити у јестивом уљу (остаће на дну посуде).

понедељак, 20. мај 2024.

Позвао је мај све бубе на чај

 На Светски дан пчела, 20. маја 2024. године, у нашем одељењу  започета је тематска недеља коју смо назвали "Позвао је мај све бубе на чај". 

Прве на листи нашег интересовања биле су пчеле. Од родитеља и осталих чланова породице сазнали смо ко чини пчелиње друштво, чему служи димилица, а чему рам. На часу српског језика прваци су читали народну причу "Голуб и пчела", док су другаци писали глаголе, именице и придеве у вези с пчелама.

Током наредних активности  приказали смо како замишљамо пчелу матицу, радилице и трутове. То је резултирало постером.
Наш друг Матија нам је са својом мамом  приредио презентацију о појединим активностима човека током производње медa. Причао нам је шта је рам и чему служи. Показао нам је како се мед врца.  Захваљујући њему уживали смо и у дивном укусу меда који смо пробали. Богатији  смо за сазнање да мед може бити багремов, ливадски, од цвета липе и сл. Занимљиво нам је било да користећи цветове од папира и прашак у боји (боја за колаче, какао, прашак за пециво, шећер у праху и сл. могу се у те сврхе искористити)  симулирамо опрашивање на тај начин што смо четкицама попут пчела скупљали  прашак премештајући се са цвета на  цвет. 

Изводећи ову активност сазнали смо да су пчеле опрашивачи и да од њиховог опстанка зависи опстанак осталих карика у природи. 

 
Дана 22. маја 2024. године посетили смо  Пчеларско удружење у Жагубици "Хомоље мед", где нам је чика Влада показао како се складиш мед, које врсте меда постоје, како да разликујемо прави мед, а сазнали смо и зашто поједине кошнице остају напуштене. Посебно одушевљење изазвала је дегустација меда. Систематизацију смо извршили израдом мапе ума о пчелама.
Као увод у наредно дружење с инсектима послужили су нам Венови дијаграми за упоређивање пчела и лептира.


Made with Padlet

недеља, 19. мај 2024.

Наше презентације о живој природи

На часу наставног предмета Свет око нас имали смо да истражимо и фотографијама докумунтујемо примере везе животиња и биљака. Другаци су фотографије спојили у презентацију. На тај начин су уједно вежбали и алгоритамски начин размишљања.

субота, 18. мај 2024.

34. Крос РТС - а "Кроз Србију"

Дана 17. маја 2024. године, с почетком у 10 часова и 5 минута, организован 34. Крос РТС-а "Кроз Србију". У категорији ДЕВОЈЧИЦЕ прво место освојила је Анастасија Урошевић, друго - Лена Милојковић, а треће - Андријана Поповић. У категорији ДЕЧАЦИ, прво место припало је давиду Николићу, друго Вељку Ђорђевићу, а трећи је на циљ стигао Сава Илић. 


Похвала на IX Републичком фестивалу "Ризница талената"

 На овогодишњи конкурс Учитељског друштва Ниш, који је расписан поводом одржавања Фестивала „Ризница талената“ пристигло је око 3 500 радова из читаве Србије, у свим категоријама. Конкурсу су се одазвали и ученици из региона.

Дигитализована представа "Кад се мале руке сложе,све се може" у којој учествују другаци освојила је похвалу у ДРАМСКОЈ КАТЕГОРИЈИ.



среда, 1. мај 2024.

Специјална награда на конкурсу "Ко каже да не читам лектиру?"


 На конкурсу "Ко каже да не читам лектиру", наш групни литерарни рад освојио је специјалну награду. У питању је прозни рад "С Пепељугом на балу".






Награђен одељењски литерарни рад "О чему маштамо и сањамо"

 На конкурсу "О чему маштам и сањам", у организацији Друштва учитеља Тополе, награђен је и наш одељењски рад.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0xVZE1PqoT7f7MTdxRi4N5rZEyzzs1DuyoQ396Eu2PJMLwot3jKQjoFfAYX1tpkwPl&id=10006655993346



понедељак, 8. април 2024.

Покретна слика о правилном складиштењу електронског отпада

Приказана покретна слика настала је као продукт интеграције наставе наставног предмета Дигитални свет и наставног предмета Ликовна култура.  Урадили су је ученици другог разреда, а презентовали су је и ученицима првог разреда. Саставни део овог продукта је и редослед наведених активности приказан у виду цртежа. Тај део ученичких продуката користили смо и за савладавање градива о низовима слика.
         











понедељак, 25. март 2024.

Радионица "Болести зависности"

 Час одељењског старешине у нашем одељењу, 25. марта 2024. године био је резервисан за радионицу "Болести зависности", у оквиру које смо најпре излистали претходна знања о овој тематици, а затим смо, путем дискусије, размотрили читав низ штетних последица  дроге, алкохола, пушења и интернет зависности. Истог дана, на часу наставног предмета Ликовна култура, наше виђење ове тематике дочарали смо цртежима.💓


субота, 9. март 2024.

Драгим женама које улепшавају наше детињство

 

Осми март у нашем одељењу обележен је кратком дискусијом у улози  и положају жене у друштву и породици током историје, а направили смо и осмомартовске честитке за наше маме, баке, тете и друге жене које заузимају битно место у нашем детињству. 💕 💓💖💗💙💚💛💜💝💞💟

 

Одељењска и Школска смотра рецитатора

 Одељењска смотра рецитатора

Дана 6. марта 2024. године, у нашем одељењу, одржана је одељењска смотра рецитатора, на којој су учествовали сви ученици одељења. 

Осим што су били рецитатори, ученици су били и у улози чланова комисије за одабир ученика за Школску смотру рецитатора.

Договор је био да се сваки рецитатор оцени оценом од 1 до 5. И критеријуми су одабрани од стране ученика.

У првом кругу, одабрани су: Перић Димитрије, Ђорђевић Вељко, Станковић Даница, Николић Давид и Поповић Ана. У другом кругу елимисани су Перић Димитрије и Поповић Ана.

У другом разреду организован је само један круг гласања, а за школску смотру су изабране Урошевић Анастасија и Милојковић Лена.

Школска смотра рецитатора

Школска смотра рецитатора одржана је 7. марта 2024. године, у Матичној школи.
Ученица Анасатасија Урошевић освојила је треће место и пласман на оптштинско такмичење.

уторак, 27. фебруар 2024.

Дан розе мајица у нашем одељењу

 Поводом Дана розе мајица, који се обележава последње среде у фебруару месецу, организоване су разноврсне активности. 

Најпре смо порукамa против насиља и саветима како да се са стресом изборимо украсили нашу необичну розе мајицу, а затим ју је сваки ученик симболично, у знак протеста против насиља, обукао.

Розе мајице биле су нам испирација да снимимо и кратак видео-снимак којим смо још једном све наше другове позвали на сарадњу и примерно понашање.

Једна од активности било је и цртање чаробних балона, на којима се могло видети шта је то што доприноси да се осећамо добро у својој кожи, а стрелицама сумо симболично, приказали шта је то што треба да се од тог чаробног балона одбије.  



На часу одељењског старешине направили смо и нашу кутију среће у коју ћемо сваког дана да убацујемо цедуљице на којима ће писати шта нам се лепо тога дана у школи догодило и чинило срећним. На тај начин желимо да се уверимо да је много лепше да у себи око себе тражимо пријатне, а не непријатне догађаје.

Наша кутија среће постаће и наш омиљени споменар који ћемо с времена на време отварати и присећати се лепог што нам се у школи дешавало.






четвртак, 15. фебруар 2024.

Дан безбедности на интернету

 Поводом Дана безбедности на интернету снимили смо кратак  едукативни видео-снимак.



среда, 7. фебруар 2024.

Ми као истраживачи

Шта се у води раствара, а шта не?

На часовима наставног предмета Свет око нас истражили смо шта се у води раствара, а шта не. Користили смо со, шећер, песак, воћни сируп и јестиво уље. Уочили смо да вода раствара со, воћни сируп и шећер, а не раствара песак и јестиво уље. Закључак: Вода неке материје раствара, а неке не раствара.



Кад цвет мења боју

Истражили смо шта ће се десити ако у воду у којој  се налази цвет сипамо мастило, боју за колаче или средство за прање прозора.

Оглед са мастилом није нам успео, јер је раствор био благ и вода се у међувремену разбистрила. 

Одлучили смо да пробамо да уместо воде у другу чашу сипамо средство за прање стакла. 


Након неколико дана на  ивицама латица нашег белог цвета приметили смо плаве нијансе.

Наредни корак био је да истражимо да ли ће црвена боја за колаче обојити латице а за колаче обојити латице висибабе коју смо убрали у нашем дворишту. На радост свих нас, наша висибаба, овога пута, своје беле латице, заменила је за црвене.

Где све има воде

Истражили смо и где све има воде. За извођење овог огледа користили смо кришку мандарине, кришку јабуке, пластични нож и пластичну виљушку, као и папирну марамицу.

Сок који смо уочили када смо воће исекли помогао нам је да закључимо да у овим намирницама има воде.
Методом разговора закључили смо да се вода може уочити и када сечемо комад свежег меса. На исти начин констатовали смо да воде има и у људском организму.

Желели смо да се уверимо да воде има и у земљишту. Из  школског дворишта узели смо грумен земље, ставили смо га на пећ и пратили шта ће се десити.
Убрзо смо приметили водену пару, што  нас је упутило на закључак да испарава вода која се у грумену земље налазила.

Закључак: Воде има у биљкама, телу животиња и у нашем телу. Воде има и у земљишту.
Где све има ваздуха

У теглу, у коју је претходно сипана вода, убацили смо грумен земље и посматрали смо шта ће се десити.

Убрзо су се појавили ситни мехурићи, на основу чега смо се уверили да у земљишту има ваздуха.

Извели смо и оглед којим смо се уверили да  човек користи ваздухом. Закључили смо да се грудни кош  раширио, када смо ваздух удахнули. Грудни кош се вратио  у пробитни положај, када смо избацили ваздух.

Закључак: Ваздух је свуда око нас.

                                    Шта се дешава у листу биљке?

 Истражили смо и шта се дешава у листу биљке. Неколико листова на биљци у нашој учионици везали смо провидном најлон кесом. Пратили смо шта ће се десити.


Шта се све налази у земљишту?

Занимало нас је шта се све под лупом може видети у грумену земљишта који смо узели из школског дворишта.
Издвојили смо ситне каменчиће, уситњене листове, гранчице, маховина, и сл. Приметили смо да је одабрани узорак земљишта влажан. 
У току загревања грумена земље, о чему је било рече у једном од претходно описаних огледа, осетили смо непријатан мирис. Закључили смо да је то због присуства лишћа у земљишту.


Закључак: У земљишту има ваздуха, воде, каменчића,остатака биљака,  а могу се повремено уочити и црви, бубе, прави, глисте и друге животиње.

              Правимо лаву у чаши

  У провидну чашу с водом додали смо уље, боју за колаче и шумећу таблету. Посматрали смо како се уље одвојило и остало на површини, док су се боја за колаче и шумећа таблета  раствориле у води. На тренутак нам се, због шумеће таблете, учинило да је у нашој чаши настала лава.

Утицај Сунчеве светлости и топлоте на раст и развој биљака

Имали смо задатак да у две исте саксије посадимо семе пасуља/кукуруза. Биљке су заливане у исто време и иста је врста земљишта у њима. Било је потребно испитати како Сунечева светлост и топлота утичу на раст и развој биљке. Зато је једна саксија била поред прозора, а друга је била на мрачном месту. Фотографија показује шта се десило након четири седмице.


Биљка упија воду преко корена

Корен першуна ставили смо у обојену воду. Сутрадан је корен попримио црвену боју. На тај начин показали смо да биљка преко корена упија воду.

Уверили смо се шта је потребно да би семе проклијало


У теглу смо сипали мању количину воде.  Између стакла и тканине ставили смо зрно пасуља. Након неколико дана пасуљ је проклијао. 

Земљиште се разликује по боји, растреситости и пропустљивости воде


На часу наставног предмета Свет око нас искористили смо разне врсте земљишта које су нам оставили садашњи петаци и истраживали смо по чему се земљиште разликује. 
Закључили смо да земљиште није свуда исте боје. Није свака врста земљишта ни подједнако уситњена. Приметили смо да неке врсте брже пропуштају воду, а неке спорије.На основу ових огледа закључили смо да се земљиште разликује по боји, растреситости и пропустљивости воде. 

"Лична карта" биљака и "лична карта" животиња
Занимљиво нам је било када смо радили "личну карту" биљака и "личну карту" животиња.
https://drive.google.com/file/d/1BxA4QajaX5TT4MOxmD9wgKIkYw12iWDp/view?usp=sharing

Наши необични хербаријуми

Од прикупљеног и испресованог биља направили смо необичан хербаријум. На њима су приказани листови различитог биља.


Oд семена до плода

Током   неколико седмица били смо у прилици да посматрамо и уочавамо како од семена пасуља настаје нова биљка с плодовима.